Farmaceuta może wykonać lek specjalnie dla Ciebie, czyli o lekach recepturowych

receptura
Leki recepturowe umożliwiają znaczną indywidualizację leczenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

Lek recepturowy to produkt leczniczy sporządzany wyłącznie w aptece, według specjalnie wypisanej recepty lekarskiej lub jej odpisu.

Choć leki recepturowe coraz częściej wypierane są przez leki gotowe, czyli wszystkie preparaty lecznicze wprowadzone do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu, dla niektórych osób wciąż są podstawą leczenia, a korzyści z ich stosowania niejednokrotnie przewyższają preparaty gotowe.

Co warto wiedzieć o leku recepturowym?

Warto wymienić kilka zalet leków robionych, wykonywanych na recepturze w aptekach takie jak:

  • możliwość dostosowania odpowiedniej postaci leku, właściwej dla danego pacjenta,
  • możliwość dobrania indywidualnej dawki w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych potrzeb pacjenta,
  • możliwość wykorzystania wyjątkowych składników, które w przemyśle z różnych względów nie są wykorzystywane,
  • brak środków konserwujących, przez co są polecane osobom ze schorzeniami skóry (m.in. alergie),
  • dostępność na refundację – koszt leku recepturowego to zazwyczaj około 10 zł (!).

Dużą zaletą leków recepturowych jest również możliwość zastosowania ich przez pacjenta bezpośrednio po wykonaniu w aptece. Zobowiązuje to jednak farmaceutę do szczególnej uwagi, aby jakość sporządzonego leku odpowiadała wymogom stawianym danym postaciom leku.

Leki recepturowe umożliwiają znaczną indywidualizację leczenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

Leki recepturowe na refundację

Substancje farmaceutyczne stosowane w recepturze są zarejestrowane w Polsce jako surowce do sporządzenia leków, w związku z tym, leki przygotowane na ich bazie są refundowane dla pacjenta za opłata ryczałtową (R). Przykładowo na dzień dzisiejszy za tubkę stugramowej maści zapłacisz jedynie 11,30 zł.

Leki recepturowe w naszym kraju mogą być sporządzane wyłącznie w aptekach dysponujących odpowiednim zapleczem lokalowym oraz wyposażeniem, co gwarantuje jakość otrzymanego produktu.

Zapytaj farmaceutę o możliwość wykonywania leków recepturowych w Twojej aptece. Z pewnością udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji na ten temat.

Close Menu