Dlaczego zamienniki leków są tańsze od leków oryginalnych?

medications-257336_960_720
Większość leków oryginalnych ma swoje odpowiedniki, które bezpiecznie można zamieniać. W Polsce lekarze bardzo często zlecają swoim pacjentom odpowiedniki leków oryginalnych, często w celu uniknięcia wysokich kosztów terapii lub zastąpienia przy ewentualnym braku leku w hurtowniach.

Po wygaśnięciu ochrony patentowej leku oryginalnego na rynek mogą zostać wprowadzane jego odpowiedniki. Są to tzw. generyki.  Zawierają one dokładnie tę samą substancję leczniczą jednak mogą różnić się ceną. Dlaczego tak jest?

Co wpływa na cenę leku oryginalnego?

Przed wprowadzeniem nowego leku na rynek, za względu na rygorystyczny system kontroli bezpieczeństwa i skuteczności, musi on przejść szereg badań klinicznych. Badania te, w zależności od rodzaju badanego związku chemicznego, trwają od 8 do 10 lat, a ich koszty liczy się w milionach dolarów. Na ostateczną cenę leków wpływają więc koszty badań klinicznych. Producent z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży leku musi pokryć koszty badań niezbędnych w procesie wprowadzania leków na rynek. W praktyce na wprowadzanie nowych, oryginalnych leków stać jedynie ogromne zagraniczne koncerny, których rozwój idzie w parze z rozwojem medycyny i zapotrzebowaniem na coraz to nowe leki.

Czy odpowiedniki zawsze są tańsze?

Aby odpowiednik został dopuszczony do obrotu, producent musi wykazać, że substancja lecznicza wykazuje taki sam profil wchłaniania, a co za tym idzie – takie samo działanie na organizm człowieka. W tym celu prowadzone są tzw. badania równoważności. Jest to jednak znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż badanie działania leku od zera. Ze względu na znacznie uproszczony system rejestracji znacząco spadają koszty wprowadzenia leku na rynek, a co za tym idzie – spada też cena leku dla pacjenta.

Lek oryginalny jest zazwyczaj droższy od odpowiedników, choć czasami różnica ta jest nieznaczna. Zdarza się też tak, że lek oryginalny jest tańszy od odpowiednika. Często, gdy lek i jego odpowiedniki trafiają na listę leków refundowanych, cena oryginału ulega obniżeniu.

Skład leku oryginalnego rzadko ewoluuje i może się okazać, że odpowiednik (generyk) zawiera bezpieczniejsze substancje pomocnicze, ponieważ został opracowany później i w jego produkcji uwzględnione zostały najnowsze odkrycia z zakresu produkcji leku.

Zamiana leków oryginalnych na odpowiedniki

Większość leków oryginalnych ma swoje odpowiedniki, które bezpiecznie można zamieniać. W Polsce lekarze bardzo często zlecają swoim pacjentom odpowiedniki leków oryginalnych, często w celu uniknięcia wysokich kosztów terapii lub zastąpienia leku, którego nie można dostać w hurtowni. Producent, wykonując badania biorównoważności, deklaruje, że zamiana leku nie będzie mieć wpływu na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wydawania odpowiedników, poproś farmaceutę o pomoc i dokładniejsze wyjaśnienie.

Close Menu